Cancel Preloader

ربات برش لیزری

رباتها با بهره مندی از دقت در حرکت و سرعت در عملکرد و همچنین به دلیل کاهش خطرات انسانی بهترین گزینه برای سیستم های خطر آفرین شبیه به سیستمهای برش لیزری هستند. ربات هایی که به سیستم برش لیزری مجهز میگردند عمدتا قدرت بسیار زیاد لیزر را با دقت در حرکت ترکیب کرده و فرآیندی بسیار کارآمد را ارائه می نمایند.

در خصوص انواع رباتهای قابل ارائه برای برش لیزری یکی از مهمترین موارد قابل بررسی نوع قطعه کاری و جنس آن میباشد. در واقع جنس قطعه و  تیراژ برش ها میزان توان لیزر و نوع آنرا را مشخص می نمایند. انواع لیزر های قابل ارائه و نصب بر روی رباتها به شرح زیر است.

انواع لیزر حالت جامد : معروفترین این لیزر ها ، لیزر NdYag است. این نوع لیزر با امکان برش انواع پلیمر ها و کامپوزیت ها همچنین با قابلیت حک کاری بر روی فلزات یکی از پر مصرف ترین انواع لیزر های موجود میباشد.

لیزر های گازی : تنوع بسیاری در این گروه وجود دارد. از ساده ترین نوع که لیزر CO2 است تا پیشرفته ترین نوع آن که لیزر های ترکیبی از Ar , Cr هستند. این لیزر ها دامنه بسیار وسیعی از توان را پشتیبانی می کنند. معمولا این لیزر ها قیمت کمتری در انواع مشابه نسبت به نوع اول دارند ولی تعمیرات و نگه داری آنها هزینه بر تر است. با توجه به محدوده بسیار وسیع توان این گونه لیزر ها می توان گفت کمتر کاربردی از لیزر را میتوان نام برد که لیزر های گازی در آن مورد استفاده نباشند.

لیزر های فیبری[1] :  جدید ترین و پیشرفته ترین نوع لیزر های موجود است که توان های بالایی را به صورت متمرکز ایجاد می نماید. این نوع لیزر به دلیل تمرکز پذیری در نقطه اثر بسیار دقیق بوده و طبعا دقت بالایی را برای برش ایجاد خواهد نمود.

ایجاد محیط کاری کاملا بسته برای استفاده از ربات های برش لیزری برای جلوگیری از ایجاد صدمه به افراد کاملا ضروری است.


[1] Fiber Lasers

عدم قطعیت اندازه گیری به زبان ساده
هدف از تدوین این کتاب، معرفی مقوله عدم قطعیت اندازه گیری است. هر اندازه گیری با عدمم قطعیت همراه است.نتیجه ی اندازه گیری فقط در صورتی کامل خواهد بود که ...
دانلود مقاله
شناسایی عیوب ریخته گری
بطور عمومي كيفيت قطعات ريختگي از نظر 5 مشخصه عمده تحت عنوان (5S) نيازمند آگاهي، كنترل و رعايت حدود استاندارد است و ...
دانلود مقاله
مدیریت کیفیت جامع (TQM)
بسیاری از مشکلات و مسائل کیفی از فرآیندهای تولیدی یا عملیاتی یک شرکت ناشی نمیشوند، بلکه از فعالیت های بازاریابی، خدمات پس از فروش، مالی، اداری یا پرسنلی نشأت میگیرند و...
دانلود مقاله
Previous
Next